نیترات پتاسیم

نیترات پتاسیم

نیترات پتاسیم یا شوره با فرمول شیمیایی KNO3 یک نوع نمک می باشد که در طبیعت نیز یافت می شود اما برای تولید این ماده روشهای متعددی وجود دارد از جمله مخلوط کردن اسید نیتریک با هیدروکسید پتاسیم و یا کربنات پتاسیم … روش ساخت شوره (KNO3) از روش سولفات پتاسیم می باشد، بدین ترتیب که ابتدا یک تن سولفات پتاسیم در آب محلول نموده و یک تن نیترات کلسیم را داخل راکتور به آن اضافه می کنند حدودا ۳ الی ۴ ساعت با حرارت مخلوط می شود، محلول حاصله نیترات پتاسیم و سولفات کلسیم است که با فیلتر کردن سولفات کلسیم جدا می شود.

نیترات پتاسیم را می توان به روش ساده تر از کود کبوتر تهیه کرد. به منظور انجام این فرایند، باید مقداری کود کبوتر را در ۱۰۰ گرم آب حل کرد. سپس این محلول را در ظرفی در بسته ریخته و به مدت ۲ ساعت در فریزر برای یخ زدن کامل قرار می دهند. در مرحله بعد قالب ماده شیمیایی یخ زده فوق را روی یک پارچه با قابلیت نفوذ مناسب آب قرار می دهند تا به طور کامل آب شود.شایان ذکر است نباید آب گرم روی یخ گرفته شود. این خطا منجر به حل شدن بلور های این ماده شیمیایی می شود. برای به دست آوردن این ماده شیمیایی پس از آب شدن یخ مذکور، بلور های آن را از روی پارچه جمع آوری می کنند. سپس آن را در محلی گرم قرار می دهند تا کاملا خشک شوند.

موارد استفاده در صنعت

  • کارخانه کریستال و بلورسازی
  • آبکاری و سخت کاری فلزات
  • لاستیک سازی
  • لعاب کاشی و سرامیک
  • داروسازی و ساخت خمیر دندان
  • نگهدارنده مواد غذائی

مصرف کشاورزی

نیترات پتاسیم به دلیل داشتن نیتروژن و پتاسیم از بهترین کود های شیمیایی جهت استفاده باغات و مزارع و گلخانه ها می باشد، هر گیاهی برای رشد نیاز به نیتروژن و پتاسیم دارد لذا این ماده می تواند این نیاز را تاُمین نماید، میزان مصرف این ماده شیمیایی در مزارع ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم در هر هکتار می باشد.

مهندس دهستانی

این شرکت پس از چندین سال سابقه کاری مفتخر است که بهترین نوع نیترات ها را از لحاظ کیفیت و خلوص و دانه بندی به شما مشتریان گرامی تقدیم نماید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست